Pożyczki ratalne
Czym jest pożyczka ratalna?
Pożyczka ratalna to zobowiązanie długoterminowe, które klient spłaca w ratach. Pożyczka udzielana jest całkowicie online i dopasowana do potrzeb finansowych klientów. Mogą oni sami zdecydować, ile chcą pożyczyć i na jak długo. To, czy finalnie pożyczka zostanie im przyznana, zależy od ich zdolności kredytowej.
Osoba zainteresowana pożyczką musi wejść na stronę internetową wybranej firmy i złożyć wniosek. Powinny się w nim znaleźć dane dotyczące pożyczkobiorcy, a także jego zatrudnienia. Jest ono podstawą do terminowej spłaty zadłużenia. Wniosek o pożyczkę ratalną wysyłamy online. Jest on analizowany przez pożyczkodawcę. Jeśli nie będzie miał on zastrzeżeń co do naszej wiarygodności finansowej, wyda pozytywną decyzję pożyczkową. Klient będzie musiał jedynie dopełnić pozostałe formalności i odebrać pieniądze z pożyczki.
Firmy pożyczkowe udzielające pożyczek online na raty umożliwiają odbiór pieniędzy z pożyczki na kilka sposobów. Najpopularniejszym jest przelew bankowy. Sami możemy zdecydować, czy pieniądze pozostaną na koncie, czy też wypłacimy je korzystając z bankomatu. Osoby starsze ubiegające się o pożyczkę ratalną mogą odebrać ją na poczcie. Jak to możliwe? Pożyczkodawca wypełnia specjalny czek (czek GIRO) i przekazuje go pożyczkobiorcy. Jego zadaniem jest udać się do placówki poczty i po pozytywnej weryfikacji danych odebrać pieniądze.
Kto może zaciągnąć pożyczkę ratalną przez internet?
Pożyczka ratalna dostępna jest już od 18 roku życia. Należy pamiętać, że istnieją również firmy, które udzielają dodatkowego finansowania dopiero od 22 czy nawet 25 roku życia. Górna granica wieku pożyczkobiorcy to zwykle ok. 80 lat. Warto sprawdzić ten warunek jeszcze przed złożeniem wniosku, aby nie spotkać się z jego odrzuceniem.
Po pożyczkę ratalną mogą sięgnąć osoby, które spełniają warunki narzucone przez pożyczkodawcę. Wśród podstawowych wymogów znajdują się:
- odpowiedni wiek;
- polskie obywatelstwo;
- stały adres;
- telefon komórkowy (często służy on do weryfikacji danych);
- konto bankowe;
- pozytywna zdolność kredytowa;
- brak zaległości finansowych odnotowanych w rejestrach dłużników;
- stały dochód (niektóre firmy wymagają jego udokumentowania).
Warunki ubiegania się o pożyczkę ratalną przez internet mogą się różnić w poszczególnych firmach. Warto je zweryfikować odwiedzając stronę internetową pożyczkodawcy lub kontaktując się z nim mailowo czy telefonicznie.
Ile kosztuje pożyczka na raty?
Pożyczka ratalna różni się od chwilówki. Przede wszystkim nigdy nie jest darmowa. Nawet jeśli sięgniemy po nią na krótki okres, zostaną nam naliczone opłaty. Możemy jednak pożyczyć zdecydowanie więcej. Pożyczka na raty często zastępuje kredyt bankowy. Oferowana jest w wysokości od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Okres kredytowania w przypadku zobowiązania długoterminowego sięga nawet kilku lat. To od tych dwóch parametrów (wysokości pożyczki oraz czasu jej spłaty) zależy koszt tzw. ratalki.
Przyjmuje się, że im niższe RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania, tym mniejszy koszt pożyczki. Warto jednak wziąć pod uwagę dodatkowe czynniki, które mogą wpłynąć na jej cenę. Jest to np. nasza zdolność kredytowa. Jeśli będzie zbyt niska, pożyczkodawca może wymagać zabezpieczenia transakcji. Najczęściej stosowane jest ubezpieczenie (jest ono odpłatne). Gwarantuje jednak nieocenioną ochronę na wypadek niewypłacalności klienta, która jest spowodowana np. niezdolnością do pracy lub jej utratą.
Pożyczkę ratalną możemy zabezpieczyć również zastawem (rzeczy ruchomej lub nieruchomej). W ten sposób na okres kredytowania przekazujemy pożyczkodawcy częściowe prawo do zastawionego przedmiotu. Po spłacie zobowiązania znów będzie on należał w całości do nas. Formą zabezpieczenia pożyczki na raty jest także poręczenie. Wybrana przez nas osoba, która zgodzi się potwierdzić pisemnie wypłacalność klienta, staje się współwłaścicielem pożyczki. W przypadku niezdolności pożyczkobiorcy do spłaty zadłużenia to ona reguluje płatność.
Długi termin spłaty zobowiązania pozwala za pomocą pożyczki zrealizować ważne cele finansowe. Mogą tego dokonać nie tylko osoby z dobrą historią kredytową. Mimo że jest ona kluczowa, na pożyczkę ratalną mają szansę również osoby z zadłużeniem. Pożyczki na raty bez BIK czy KRD dostępne są wyłącznie w niektórych firmach. Aby otrzymać ten rodzaj finansowania, trzeba wykazać stały dochód i zabezpieczyć (w jeden z dostępnych sposobów) transakcję.
Jak wygląda spłata pożyczki ratalnej?
Klienci sięgający po pożyczkę mają obowiązek ją spłacić. Zwrócić należy kwotę zobowiązania powiększoną o odsetki oraz dodatkowe opłaty. Zależą one od oferty, na którą się zdecydowaliśmy. Pożyczkę długoterminową oddajemy w cyklicznych i równych ratach, które określone są w harmonogramie spłaty. Dostępny jest on np. w Panelu Klienta na stronie internetowej pożyczkodawcy (po wcześniejszym zalogowaniu się). Wpłat dokonujemy na specjalne konto bankowe, którego numer znajdziemy w umowie pożyczki. Aby pożyczkodawca nie naliczył odsetek, warto spłacić pożyczkę w terminie.
Wiele firm pożyczkowych oferuje możliwość wydłużenia terminu pożyczki na raty. Jest to świetna opcja w przypadku tymczasowej niezdolności do jej spłaty. Należy jednak pamiętać, aby zdecydować się na taką możliwość przed upływem okresu kredytowania. Tylko wtedy nie trafimy na listę dłużników. W ofercie pożyczkodawców znajdziemy również wakacje kredytowe, możliwość refinansowania pożyczki czy ich konsolidację.