Jak sfinansować remont mieszkania?
Urządzanie mieszkania wiąże się z dużymi kosztami i mało komu łatwo przychodzi wyciągnięcie z kieszeni większej kwoty na poczet remontu. Każde takie przedsięwzięcie można sfinansować częściowo lub całkowicie z kredytu. Aby skorzystać z takiej opcji sfinansowania remontu, warto najpierw oszacować potrzebne nam koszta i dokładny cel, na jaki wydamy pozyskane środki.
Z najnowszych informacji rynkowych wynika, że Polacy na modernizację swoich mieszkań wydają w przybliżeniu od 20 do 80 tysięcy złotych. w zależności od tego, jakiego rodzaju działania będzie chciało się przeprowadzić, mamy do wyboru dwie formy finansowania. Możemy skorzystać z kredytu gotówkowego bądź kredytu hipotecznego na remont.
Kredyt na remont
Jeżeli chodzi o kwestie wykończenia mieszkania, kredyt gotówkowy wydaje się dobrym rozwiązaniem. Wprawdzie daje mniejsze pole manewru, ponieważ udostępnia niższą sumę pieniędzy, ale sprawdza się przy końcowych pracach w mieszkaniu lub przy zakupie wyposażenia np. mebli, produktów AGD i ogólnie asortymentu ruchomego. Za pozyskane pieniądze możemy więc sfinansować nie tylko wspomniane meble, ale też płytki, panele czy tapety, zwłaszcza, że ta forma nie narzuca nam szczególnych restrykcji w kwestii gospodarowania funduszami. Uzyskanie takiego kredytu może potrwać od kilku godzin do maksymalnie 2 tygodni.
Kredyt hipoteczny na remont
Na generalny remont domu, w którym trzeba zainwestować więcej środków z powodu poważniejszych zabiegów i modernizacji np. podłączenia instalacji grzewczych czy wymiany okien można skorzystać z kredytu hipotecznego na remont, który opiewa na większe sumy. Ważną kwestią w tym przypadku, jest to, że taki kredyt zabezpieczany jest nieruchomością, która nie jest obciążona hipoteką. Czas przyznania takiego kredytu niestety z reguły trwa dłużej, bo aż do 3 miesięcy, przy czym wcale nie oznacza to, że musi on zostać przyznany wnioskodawcom. Aby uzyskać pozytywną odpowiedź z banku, należy uzbroić się w cierpliwość, przygotować dokładny kosztorys, a także wniosek, który zostanie rozpatrzony przez placówkę. Po skończonych pracach należy przedstawić skrupulatną dokumentację wykonanych działań, dostarczając faktury, zdjęcia lub przeprowadzając inspekcję zorganizowaną przez pracownika banku.
Jeżeli nie mamy wpisu do księgi wieczystej na rzecz innego kredytodawcy, bank uwzględniając nasze zabezpieczenie, przyzna nam kwotę od 60% do 90% wartości nieruchomości. Pieniądze wypłacane są transzami przez 2 lata.
Kredyt na remont bez dodatkowych kosztów?
Według ekspertów z Domu Kredytowego Notus oprocentowanie kredytu hipotecznego jest niższe i wynosi od 4.00% do 5.50%. Jednak w tym przypadku dochodzą dodatkowe opłaty między innymi za wycenę nieruchomości, będącą zabezpieczeniem kredytu, a to w przybliżeniu wynosi od 300 do 600 zł. Dodatkowo przy ustanowieniu hipoteki, trzeba uiścić opłatę sądową za wpis i wykreślenie hipoteki, co daje dodatkowe 300 zł. Ponadto zobowiązani jesteśmy do opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Podsumowując wszystkie opłaty, które wnioskujący musi ponieść, lepszym rozwiązaniem może okazać się kredyt gotówkowy, szczególnie gdy w grę wchodzi kwota rzędu kilku, czy kilkunastu tysięcy złotych. Co prawda, jego oprocentowanie oscyluje od 6% do 10%, ale pozbawiony jest kosztów wiążących się z hipoteką.
Poddając analizie te dwa źródła finansowania, warto pamiętać o tym, że kredyt hipoteczny jest z reguły długoterminowy i można go spłacać do 25-30 lat. Kredyt gotówkowy natomiast jest przyznawany najczęściej na 10 lat.
Kredyt tylko z głową!
Aby uniknąć kłopotów po otrzymaniu kredytu, warto wcześniej sumiennie i rzetelnie oszacować koszty, jakie poniesiemy w związku z remontem. Dodatkowo należy rozważyć kwestię nieprzewidzianych wydatków, na jakie możemy natrafić podczas prac. Jeśli bank przyznał kredyt, to ubieganie się o jego podwyższenie może przysporzyć sporo nerwów i problemów, albo ze względu na brak zdolności kredytowej po prostu okazać się całkowicie niemożliwe. Nawet jeśli nic nie stanowi przeszkody, aby zaczerpnąć więcej gotówki, to taki proces może zająć naprawdę dużo czasu. Reasumując, aby nie zostać bez gotówki na dalsze prace w mieszkaniu i żeby nie tracić cennego czasu, wszelkie koszta należy przemyśleć i umieścić w kosztorysie.
Mimo iż jest to rodzaj kredytu, który można spłacać długo terminowo, to nie należy wydłużać okresu jego spłaty. Wręcz przeciwnie, zaoszczędzimy więcej, gdy możemy pozwolić sobie na podniesienie raty i tym samym skrócenie okresu spłaty. Wówczas ogólne koszta kredytu ulegną zmianie, a my zapłacimy mniej odsetek. Wydłużenie okresu spłacania niewątpliwie obniży ratę, jednak wpłynie na wzrost ostatecznie poniesionych kosztów.
W przypadku kiedy planujesz kupno mieszkania i jego ewentualny remont możesz skorzystać z ofert, którą oferuje PKO BP . Biorąc pod uwagę takie rozwiązanie, koszt remontu musi wynosić nie więcej niż 30% ogólnego kredytu.
Kredyt do 200 tys. bez hipoteki
Kredyt gotówkowy na remont może opiewać nawet na kwotę 200 tysięcy złotych. Jeśli dysponujesz zdolność finansową, to taki kredyt z pewnością wystarczy na remont i wyposażenie mieszkania. Otrzymaną sumę pieniędzy możesz rozdysponować w dowolny sposób. Uzyskasz go znacznie szybciej i bez obciążania hipotecznego.
Pożyczka na remont do 15 tys. zł
W życiu ważny jest dobry plan. Tak samo, jak strategia na polu finansowym. Co, jeśli pieniądze jednak się skończą? W prawdzie chcemy uniknąć tej opcji, ale na wszelki wypadek warto poznać wszystkie możliwości. Dodatkowe finansowanie można w szybki sposób załatwić pożyczką na remont. Nie trzeba w tym celu korzystać z ofert bankowych, ponieważ takie pożyczki przyznają również instytucje pozabankowe.
Fundusze można uzyskać już w przeciągu jednego dnia. Oprocentowanie wynosi 10%, ale warto rozejrzeć się za firmami, które nie mają wysokich prowizji, dzięki czemu będzie to korzystniejsze, niż klasyczna pożyczka w banku.