Sukces finansowy — czym jest w opinii młodych Polaków?
Dla każdego z nas sukces finansowy może przybierać nieco inne oblicze. Dla jednego będą to wysokie zarobki, dla innego oszczędności, które pozwalają bezstresowo przeżyć co najmniej rok, dla jeszcze innego — brak kredytów i pożyczek. Sprawdźmy, jak sukces finansowy postrzegają osoby w wieku od 18 do 34 lat.
Przedstawiciele każdej grupy wiekowej nieco inaczej definiują finansowy sukces. Podyktowane jest to przede wszystkim realiami, w jakich przyszło im funkcjonować i zarabiać oraz wynikającymi ze specyfiki czasów wyzwaniami. Jak sukces finansowy postrzegają młodzi Polacy w wieku 18-34 lata?
Sukces finansowy oczami młodych Polaków
Jak wynika z raportu Co dla młodych oznacza sukces finansowy?, przygotowanego przez Autopay głównymi wyznacznikami sukcesu finansowego dla młodych osób jest posiadanie oszczędności (63 proc. badanych) i dobre zarobki (59 proc.)[1].
Kolejne miejsca zajęły odpowiednio:
- posiadanie własnego domu/mieszkania — 55 proc.
- brak długów/kredytów — 54 proc.
- zagraniczne wakacje — 21 proc.
- posiadanie drogiego samochodu lub kilku samochodów — 18 proc.
5 proc. badanych na pytanie Co oznacza dla Pani/Pana sukces finansowy? udzieliło odpowiedzi Nie wiem.
Sukces finansowy a płeć
Co ciekawe, definicja sukcesu finansowego w dużej mierze zależy od płci. Posiadanie oszczędności jest istotne dla 69 proc. kobiet, ale tylko dla 54 proc. mężczyzn. Duże różnice są widoczne także w postrzeganiu braku długów jako czynnika sukcesu finansowego (w tym również konieczność zaciągania kredytu czy pożyczki) — na taką odpowiedź wskazało 59 proc. kobiet i mniej niż połowa mężczyzn. Każdy ze wskaźników sukcesu był wybierany częściej przez kobiety niż przez mężczyzn poza jednym — posiadaniem drogiego samochodu lub kilku samochodów.
Czy młodzi Polacy uważają, że osiągnęli finansowy sukces?
Autorzy badania zapytali respondentów także o to, czy Ci osiągnęli już finansowy sukces. Co odpowiedzieli badani?
- Odpowiedź twierdzącą wskazało jedynie 14 proc. młodych Polek i Polaków.
- 18 proc. badanych zadeklarowało, że nie osiągnęło sukcesu i już go chyba nie osiągnie (twierdzi tak aż jedna czwarta młodych mężczyzn).
- Największy odsetek respondentów (56 proc.) uważa, że nie osiągnął jeszcze finansowego sukcesu, ale raczej go osiągnie (takiej odpowiedzi udzieliło aż 64 proc. kobiet).
Sukces finansowy a miejsce zamieszkania młodych Polaków
Co ciekawe, nastawienie do finansowego sukcesu zależy nie tylko od płci, ale także od miejsca zamieszkania. Im mniejsza miejscowość, tym większa grupa wskazuje, że osiągnęła sukces finansowy. Jednocześnie w największych miastach najwięcej osób wskazuje, że jest on dopiero przed nimi.
Mieszkańcy dużych miast zdecydowanie częściej niż ich równolatkowie z mniejszych miejscowości odkładają pieniądze. Wśród oszczędzających przeważają kobiety (82 proc.) oraz mieszkańcy dużych miast powyżej 100 tys. mieszkańców (82 proc.).
Artykuł powstał we współpracy z vivus.pl
[1] https://autopay.pl/baza-wiedzy/aktualnosci/co-dla-mlodych-oznacza-sukces-finansowy-raport-2024