Bezpieczny pesel
Jak zabezpieczyć pesel?
Bezpieczny PESEL – to kolejny system istniejący na rynku, który ma pomóc ochronić nasze dane i naszą tożsamość. Szukając informacji w sieci na temat tego rozwiązania, dowiaduję się, że jest to projekt wdrożony przez firmę CRIF, wiodącego dostawcę informacji kredytowej w Europie oraz Związek Firm Pożyczkowych. Uczestnikami programu są podmioty oferujące pożyczki. System opiera się na koncepcji tzw. Listy Robinsona. Na świecie – jak czytamy w branżowych artykułach – wykorzystuje się ją głównie do tego, aby ochronić się przed otrzymywaniem wiadomości marketingowych. Bezpieczny PESEL jest rozwiązaniem, które z kolei ma gwarantować ochronę przez zaciągnięciem zobowiązania przez osobę nieuprawnioną. I to za darmo.
Jak zarejestrować się w systemie bezpieczny pesel?
Aby zarejestrować się w systemie, należy wypełnić formularz na stronie oraz przejść przez telefoniczną weryfikację. Przy okazji wpisywania dość szczegółowych danych, pojawia się pytanie, czy są one bezpieczne? W końcu przekazujemy swój numer PESEL, imię, nazwisko, telefon, datę urodzenia, serię i numer dowodu, załączamy także skan dowodu osobistego. Mam wrażenie, że to dość szeroki zakres zbierania danych.
W systemie możemy zastrzec lub zgłosić utratę dokumentu. Rozumiem to tak: mój PESEL trafia do bazy. Pożyczkodawca w trakcie procedury udzielania pożyczki sprawdza bazę i w momencie, kiedy widnieje tam mój PESEL, automatycznie blokuje udzielenie pożyczki. Dzięki temu potencjalny złodziej tożsamości nie zaciągnie zobowiązania, korzystając ze skradzionych danych.
Procedura zastrzegania zagubionych dokumentów ma wyglądać bardzo podobnie. Po wypełnieniu formularza mam otrzymać telefon weryfikacyjny.
Jeszcze tego samego dnia wysyłam e-maila z zapytaniem, kiedy mogę spodziewać się telefonu weryfikacyjnego?
Poprosiliśmy firmę CRIF, dostawcę usługi Bezpieczny Pesel o komentarz w tej sprawie i wyjaśnienia nas na pewno przekują do profesjonalnego podejścia do tematu.
Gdyby każda firma chciała tak słuchać swoich potencjalnych klientów!
Odpowiedź firmy CRIF
Dzwoniliśmy do Pani w celu weryfikacji 17, 18 i 3 razy 19 czerwca. Każdy z wniosków weryfikowany jest przez BOK firmy CRIF. W zależności od ilości zgłoszeń, na bieżąco BOK komunikuje się z osobami zgłaszającymi chęć zastrzeżenia danych. Od strony praktycznej najczęściej wygląda to tak, że nasi pracownicy zmuszeni są kilkukrotnie dzwonić do zainteresowanych osób ponieważ nie odbierają one telefonu. Jeżeli w danym dniu osoby nie odbierają, automatycznie weryfikowane kolejne osoby z listy i cyklicznie powtarzane są telefony do osób, które wcześniej nie odebrały telefonu.
Nie oznacza to jednak, że w PESEL zostaje zastrzeżony dopiero w momencie zweryfikowania wniosku przez pracownika CRIF:
1) w momencie zgłoszenia wniosku automatycznie dany PESEL jest zapisywany w bazie i współpracujący Pożyczkodawcy w momencie weryfikacji osoby aplikującej o pożyczkę jeżeli trafią w dany PESEL otrzymują informację – PESEL zastrzeżony/niezweryfikowany.
2) jeżeli nasz pracownik dodzwoni się do zainteresowanej osoby i potwierdzi wniosek, wtedy do Pożyczkodawców przekazywana jest informacja – PESEL zastrzeżony/zweryfikowany.
W ten sam sposób przekazywana jest informacja dotycząca przekazania informacji dotyczącej utraty dokumentu.
Podsumowując, już w momencie złożenia wniosku taka informacja w trybie rzeczywistym jest przekazywana Pożyczkodawcom weryfikującym wnioski w naszym systemie. Dodatkowo odnosząc się do naszych doświadczeń z firmami pożyczkowymi już sam status PESEL zastrzeżony/niezweryfikowany jest wystarczający, aby w ramach procesów weryfikacyjnych wstrzymać proces kredytowania takiej osoby, której dane trafiły w bazę Bezpiecznego PESELa.
Chciałbym zwrócić uwagę, że obecnie jest możliwość zastrzeżenia swojej tożsamości również w oddziałach Poczty Polskiej, co znacząco ułatwi dostęp do usługi osobą starszym. Dzięki współpracy z firmą Payment Technology, konsument będzie miał 2 możliwości zastrzeżenia tożsamości:
- Tak jak obecnie – bezpłatnie na stronie bezpiecznypesel.pl
- Na Poczcie Polskiej – gdzie odpłatnie (jednorazowa opłata weryfikacyjna – 21 PLN brutto) można zastrzeż swój PESEL i informacja automatycznie będzie przekazywana do współpracujących podmiotów.
Oczywiście jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie z Państwa strony, jak również konsumentów, w celu usprawnienia całego procesu.
Obecnie do regulaminu zostanie dodany nr telefonu, z którego będziemy kontaktować się z weryfikowaną osoba, aby konsument miał świadomość, że jest to telefon weryfikacyjny.