Wiadomości
Biuro Informacji Kredytowej (BIK) — obalamy mity

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) — obalamy mity

Biuro Informacji Kredytowej to jedno z najważniejszych dla instytucji finansowych źródło informacji o rzetelności płatniczej konsumentów i przedsiębiorców. Czy tak, jak BIG jest ono rejestrem dłużników? Czy BIK da się wyczyścić? W artykule obalimy najpopularniejsze mity na temat BIK-u.

Czym jest Biuro Informacji Kredytowej i jakie informacje gromadzi?

Czym jest Biuro Informacji Kredytowej?

Biuro Informacji Kredytowej jest największym w Polsce zbiorem danych o rzetelności płatniczej klientów indywidualnych i przedsiębiorców. Posiada w swojej bazie informacje o 159 mln rachunków należących do 25 mln klientów indywidualnych oraz informacje o historii kredytowej łącznie 1,4 mln firm, rolników i innych podmiotów, w tym o 845 tys. mikroprzedsiębiorców.

BIK: obalamy najpopularniejsze mity

Biuro Informacji Kredytowej powstało w 1997 r. z inicjatywy banków i Związku Banków Polskich na podstawie art. 105 ust. 4 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo Bankowe. W czasie kilkudziesięciu lat funkcjonowania BIK-u narosło na jego temat wiele mitów – zwłaszcza w kwestiach dotyczących wpływu BIK na udzielenie kredytu w banku czy pożyczki online w firmie pożyczkowej. Dziś obalimy te najczęściej powielane.

1. BIK to rejestr dłużników

Postrzeganie BIK-u jako rejestr dłużników to najpopularniejszy na jego temat, krążący od lat mit. Biuro Informacji Kredytowej gromadzi informacje na temat wszystkich kredytów i pożyczek: zarówno tych zwracanych terminowo, jak i tych z spłacanych z opóźnieniami. Co ciekawe, aż 90 proc. wszystkich zgromadzonych przez rejestr danych to dane pozytywne.

2. BIK jest tym samym, co BIG

BIG-i to Biura Informacji Gospodarczej. Działają one zgodnie z Ustawą o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych i prowadzą rejestry dłużników. Większość działających w Polsce BIG-ów przyjmuje, przechowuje i udostępnia wyłącznie negatywne informacje gospodarcze, czyli dane o przeterminowanym zadłużeniu osób i firm. Zadłużenie wpisane do BIG-u może wynikać nie tylko z nieterminowych płatności rat kredytów i pożyczek, ale także z opóźnień w spłacie rachunków za media, czynszu, abonamentu telefonicznego czy mandatu. BIK nie jest więc tym samym co BIG.

3. To, że jestem w BIK-u, spowoduje, że na pewno nie zaciągnę kredytu hipotecznego w banku

Boisz się, że obecność Twoich danych w BIK-u sprawi, że bank odmówi Ci kredytu? Do BIK-u trafiają dane wszystkich osób, które sięgają m.in.: po kredyt, pożyczkę, korzystają z kart kredytowych, limitów debetowych, zakupów ratalnych i tych z odroczoną płatnością. Jeśli spłacasz swoje zobowiązania w terminie, Twoja historia kredytowa będzie pozytywna. W takich okolicznościach nawet będąc w BIK-u, możesz dostać kredyt hipoteczny. Jeśli jednak regularnie spóźniasz się ze spłatą rat (zwłaszcza dłużej niż 30 dni), Twoja historia kredytowa nie będzie wzorcowa. Szanse na kredyt w banku będą już zdecydowanie niższe.

4. BIK zawsze da się wyczyścić

Czyszczenie BIK-u to zwyczajowa nazwa usunięcia z BIK-u informacji o opóźnieniach w spłacie. Choć wiele podmiotów deklaruje pomoc w wyczyszczeniu BIK-u, likwidacja niewygodnych dla kredytobiorcy informacji wcale nie jest taka łatwa. Zgodnie z prawem wniosek o usunięcie lub zmianę danych w BIK-u możesz złożyć jedynie w 3 sytuacjach:

  • jeśli Twoja historia kredytowa zawiera nieprawdziwe lub nieaktualne informacje;
  • jeśli chcesz odwołać zgodę na przetwarzanie danych o kredycie już spłaconym (warunkiem jest terminowa spłata kredytu);
  • jeśli od zamknięcia kredytu, który spłacałeś z opóźnieniem, minęło 5 lat.

BIK-u nie da się więc wyczyścić ot tak, bez prawnych przesłanek ku temu.

5. Instytucje udzielające pożyczek pozabankowych nie sprawdzają BIK-u

Zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem instytucje udzielające szybkich pożyczek pozabankowych mają obowiązek weryfikacji danych wnioskującego w BIK-u. Taka procedura ma na celu zmniejszenie ryzyka firm pożyczkowych i uchronienie konsumentów przed nadmiernym zakredytowaniem.

Jeśli spłacasz swoje zobowiązania finansowe w terminie, możesz spać spokojnie. Pozytywna historia kredytowa będzie dla instytucji finansowej najlepszym przejawem dojrzałego podejścia, rzetelności i odpowiedzialności za własne finanse.

 

Artykuł powstał we współpracy z vivus.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *