Jak wygląda procedura otrzymania szybkiej pożyczki?
Firmy oferujące szybkie pożyczki w swoich reklamach zawsze zapewniają, że proces ubiegania się o zobowiązanie jest niezwykle prosty, a gotówka trafia na konto klienta już w kilka minut. Jak to wygląda naprawdę?
Jak złożyć wniosek
Zazwyczaj popularne firmy pożyczkowe umożliwiają kilka różnych sposobów złożenia wniosku. Należy do nich oczywiście wypełnienie specjalnego formularza na stronie internetowej marki, a czasem nawet wysłanie SMS-a z prośbą o pożyczkę. Choć firmy pożyczkowe posiadające własne placówki stanowią rzadkość na dzisiejszym rynku, to osoby preferujące kontakt osobisty z doradcą mogą złożyć wniosek o szybką pożyczkę telefonicznie. W ten sposób będą miały okazję dopytać go o wszelkie niezrozumiałe zapisy w regulaminie czy dokładne warunki zobowiązania. Istnieje również możliwość skorzystania z oferty pożyczki z obsługą w domu.
Decyzja kredytowa
Decyzja kredytowa przyznawana jest najczęściej po sprawdzeniu klienta w bazach dłużników oraz dokonaniu oceny jego zdolności kredytowej. Choć tego typu procesy wydają się czasochłonne, to pożyczkodawcy mają swoje sposoby na ich skrócenie. Coraz większa liczba firm pozabankowych wdraża innowacyjne narzędzia technologiczne, dzięki którym proces oceny zdolności kredytowej klienta ulega znacznemu skróceniu. Niektóre z nich wprowadziły specjalne zautomatyzowane systemy, które nie wymagają żadnej ingerencji człowieka i wydają decyzję kredytową już w kilka minut po złożeniu wniosku przez potencjalnego klienta.
Przelew weryfikacyjny
Niestety sama procedura weryfikowania klienta może znacznie wydłużyć czas oczekiwania na dodatkową gotówkę. Polega ona na przelaniu grosza bądź złotówki na rachunek bankowy pożyczkodawcy w ramach potwierdzenia swojej tożsamości. Problem pojawia się, gdy potencjalny klient korzysta z usług innego banku niż pożyczkobiorca. Obie strony umowy są wówczas uzależnione od godzin księgowań środków między bankami.
Na szczęście procedura weryfikacyjna obowiązuje tylko nowych pożyczkobiorców. Stali klienci firm pożyczkowych mogą więc w tym zakresie liczyć na ulgowe traktowanie. Firma już ich zna, zatem nie potrzebuje ich sprawdzać. To zdecydowanie skraca czas oczekiwania na pieniądze. Musimy jednak pamiętać, że większość pożyczkodawców udziela tylko jednej pożyczki w jednym czasie. Warunkiem otrzymania nowego zobowiązania jest zatem terminowa spłata poprzedniego.
Przelew gotówki
Decydując się na szybką pożyczkę, musimy pamiętać, że wypłata tego typu zobowiązania uzależniona jest od księgowań przelewów między bankami. Jeśli pożyczkodawca posiada konto w innym banku niż jego potencjalny klient, wówczas czas oczekiwania na środki może znacznie się wydłużyć. Banki ostrzegają, że realizacja przelewu między dwiema różnymi instytucjami może potrwać nawet do 3 dni. Zazwyczaj przebiega to znacznie krócej, jednak warto być przygotowanym na najgorsze. Gdy zależy nam na szybkim dostępie do gotówki, powinniśmy wybrać pożyczkodawcę, który posiada konto w tym samym banku. Właśnie z tego powodu firmy pożyczkowe często zakładają osobne rachunki w najpopularniejszych bankach na polskim rynku. Dzięki temu szybciej docierają do większej liczby klientów.