Konta dla młodych
Bardzo ciężko przyjąć jednolite założenia dla rankingu rachunków młodzieżowych ze względu na rozpiętość form ich zastosowania, które mogą być różne pod względem oszczędzania, użytkowania, wykonywania czynności płatniczych.
Poniżej prezentujemy zestawienie dostępnych rachunków bankowych dla młodzieży, które można otworzyć sobie w banku pod warunkiem ukończenia 13 roku życia. Jak łatwo zauważyć, oprócz tylko Banku Millennium, wszystkie pozostałe konta charakteryzują się brakiem opłaty z tytułu otwarcia oraz prowadzenia rachunku. Jedyny koszt, z jakim możemy się jedynie spotkać, dotyczy użytkowania karty płatniczej wydawanej w ramach założonego konta, jednak w większości przypadków można jej uniknąć, dokonując transakcji na określonych przez bank warunkach.
Nie ma jednak obowiązku wyrabiania karty płatniczej i w przypadku, kiedy jest nam ona zbędna, nie wypełniamy wniosku o jej wydanie, zakładając rachunek bankowy bez karty. Z taką sytuacją możemy mieć do czynienia w przypadku, kiedy chcemy jedynie deponować nasze oszczędności bez żadnej zewnętrznej ingerencji. Posiadanie takiego rachunku, to również okazja do przekazania jego numeru osobom nam bliskim, aby mogły dokonywać bezpośrednich przelewów w wyniku szeroko rozumianych darowizn z tytułu dobrych wyników w nauce czy okolicznościowych zdarzeń urodzinowo-imieninowych.
Bank BGŻ: koszt użytkowania karty wynosi 0 PLN w przypadku dokonania operacji bezgotówkowych , zaksięgowanych w cyklu prowizyjnym na kwoę min. 300.00 PLN.
mBank: opłata za użytkowanie karty nie zostanie pobrana jeśli Klient (Posiadacz rachunku) spełni w miesiącu kalendarzowym co najmniej jeden z poniższych warunków:
a) dokona dowolną liczbę transakcji bezgotówkowych na łączną kwotę min. 100 zł; transakcja może zostać wykonana dowolną kartą debetową i/lub kredytową z oferty dla Klientów indywidualnych. Transakcja musi zostać rozliczona w danym miesiącu kalendarzowym. Transakcją bezgotówkową jest: zakup kartą w sklepie w Polsce i za granicą, transakcja MO/TO (zamówienie pocztowe / telefoniczne), płatność internetowa, mTransfer z karty kredytowej. Do transakcji bezgotówkowych nie jest wliczana wypłata pieniędzy realizowana w ramach transakcji Cashback.
b) posiada aktywną usługę „Wypłaty ze wszystkich bankomatów”.
BZ WBK: koszt użytkowania karty wynosi 0 PLN w przypadku rozliczenia przez bank transakcji bezgotówkowej dokonanej kartą w poprzednim miesiącu kalendarzowym.
Millennium Bank: 20 PLN – opłata nie jest pobierana w pierwszym roku użytkowania karty, w przypadku złożenia wniosku o konto osobiste i kartę Visa przez internet.
Karta Maestro – opłata miesięczna za użytkowanie karty 3 PLN ( opłata nie jest naliczana przez pierwsze 3 miesiące, opłata nie będzie naliczana jeżeli w miesiącu kalendarzowym zostaną dokonane i zaksięgowane transakcje bezgotówkowe na rachunku osobistym na kwotę minimum 250 PLN).
Deutsche Bank: koszt użytkowania karty wynosi 0 PLN w przypadku dokonania przez klienta minimum jednej transakcji finansowej w ciągu miesiąca kalendarzowego.
Bank BPH: koszt użytkowania karty wynosi 2.50 PLN w przypadku rozliczenia przez bank minimum 4 transakcji gotówkowych w miesiącu kalendarzowym.
Pod względem opłat na pewno na wyróżnienie zasługuje oferta MultiBanku, gdzie za wydanie karty, bank również nie pobiera żadnej opłaty. W banku PeKaO SA czy Kredyt Banku taka opłata za kartę to tylko złotówka miesięcznie. A w przypadku oszczędnościowej formy rachunku, zdecydowanie na tle pozostałych wyróżnia się Konto Click oferowane nam przez Toyota Bank, gdzie możemy liczyć na oprocentowanie w wysokości 5%, co pozwala na czerpanie dodatkowych zysków z lokowanych oszczędności.