Polacy spodziewają się gigantycznych podwyżek — czy ich prognozy się sprawdzą?
Choć w ciągu ostatnich miesięcy inflacja nieco zwolniła, obawy Polaków o finansową przyszłość nie spadły wraz z nią. Jak wynika z najnowszego badania Krajowego Rejestru Długów „Portfele polskich gospodarstw domowych pod presją rosnących cen”, 80 proc. badanych spodziewa się wzrostu rachunków i kosztów życia w perspektywie kolejnych 12 miesięcy.
W ciągu ostatnich kilku lat podwyżki cen produktów i usług były wszechobecne właściwie na każdej płaszczyźnie. Drożała żywność, rosły raty kredytów z oprocentowaniem zmiennym, ceny paliwa, energii elektrycznej i gazu. Choć obecnie podwyżki nieco wyhamowały, mieszkańcy naszego kraju mają ogrom obaw, a wielu z nich spodziewa się kolejnych wzrostów cen.
Ilu Polaków spodziewa się podwyżek?
Wnioski z badania „Portfele polskich gospodarstw domowych pod presją rosnących cen”[i] nie napawają optymizmem. Niemal 80 proc. badanych spodziewa się wzrostu kosztów rachunków i opłat. Odpowiedzi, że wzrosną one w niewielkim stopniu, udzieliło 44,8 proc. badanych, a w dużym stopniu – 34,8 proc. Przeciwnego zdania jest nieco ponad 5 proc. respondentów. Co szósty badany (15,4 proc.) uważa, że pozostaną one na niezmiennym poziomie.
Najwięcej obaw mają seniorzy — osoby w wieku 65-74 lata. Stanowią oni niemal 90 proc. wszystkich osób, które najbardziej spodziewają się podwyżek. Po przeciwnej stronie znalazły się osoby z pokolenia Z. Wśród nich najwięcej, bo 39,2 proc. uważa, że rachunki zmaleją lub pozostaną na tym samym poziomie.
Jakich podwyżek spodziewają się Polacy?
Badani prognozują, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy zdrożeje przede wszystkim ogrzewanie (aż o 70 proc.) oraz woda i ścieki (o 65 proc.).
Polacy spodziewają się także wzrostu kosztów:
- abonamentu RTV i opłaty za telewizję (o 58 proc.),
- rachunków za prąd i gaz (o 56 proc.),
- leków, które stale się przyjmuje, (o 50 proc).
Na drugim końcu znalazły się kredyty hipoteczne, gdzie respondenci spodziewają się ich wzrostu o 17 proc. Przewidują także wzrost czynszu o 26 proc. i abonamentu na siłownię/do klubu fitness/na basen o 30 proc.
Podwyżki a terminowe regulowanie zobowiązań płatniczych
Czy Polacy obawiają się, że podwyżki spowodują problemy z opłacaniem regularnych zobowiązań w terminie?
Kredyty, pożyczki ratalne, krótkoterminowe pożyczki online (np. te udzielane przez Vivus, który zmienia się w Vivigo) – tego typu wsparcie finansowe może być ratunkiem w sytuacjach, gdy w budżecie domowym zostaje mniej gotówki.
34,5 proc. respondentów zadeklarowało, że nie będzie to dla nich problem. Prawie tyle samo – 35,6 proc. – nie potrafi tego ocenić, a zdania, że podwyżki wpłyną na terminowe regulowanie niektórych zobowiązań, jest 30 proc. badanych.
Największe obawy co to terminowych płatności wyrazili Polacy w wieku od 35 do 44 lat. Najmniejsze — przedstawiciele najmłodszego pokolenia z roczników 18-24 lat, gdzie mniej niż co piąty, (17,9 proc.) widzi ten problem. Jedną z najważniejszych przyczyn niewielkich obaw może być z pewnością fakt, że duża część przedstawicieli tej grupy wiekowej nie prowadzi jeszcze własnego gospodarstwa domowego, mieszka z rodzicami i pozostaje (lub częściowo pozostaje) na ich utrzymaniu.
[i] https://krd.pl/centrum-prasowe/informacje-prasowe/2024/polacy-spodziewaja-sie-gigantycznych-rachunkow-za-ogrzewanie-ich-zdaniem-w-ciagu-roku-wzrosna-tez-i
Artykuł powstał we współpracy z vivigo.pl