Pożyczki z poręczycielem
Pożyczka z żyrantem?
Z reguły przy ubieganiu się o kredyt lub pożyczkę instytucje bankowe, ale także te pozabankowe wymagają wykazania aktualnych dochodów. Wnioskowanie o takie finansowanie w banku wiąże się z szeregiem surowych wymogów, które trzeba spełnić, aby pomyślnie pozyskać fundusze. Konieczne jest nie tylko okazanie swoich zarobków, określenie celu i załatwienie wielu formalności. Ważny jest również, brak innych zadłużeń i wpisu w rejestrze dłużników. W przypadku, gdy zależy nam na większej kwocie, lub po prostu nasze dochody nie są wystarczające, możemy skorzystać z takiej opcji, jak pożyczka z żyrantem, która wpłynie korzystnie na naszą wiarygodność w oczach pracowników banku.
Kto to jest żyrant?
Żyrant to osoba, która jest poręczycielem naszego zobowiązania. Najprościej rzecz ujmując, zgadza się ona na spłatę zobowiązania, jeśli coś nam nie wyjdzie i w którymś momencie powinie nam się noga. Wówczas to ona przejmuję obowiązek płacenia rat naszej pożyczki i w ten sposób spełnia funkcję zabezpieczenia dla banku. Obowiązkiem poręczyciela jest wówczas, spłata rat na zasadach przyjętych w umowie.
Kto może być żyrantem?
Według prawa żyrantem zostać może osoba pełnoletnia, posiadająca zdolność kredytową, a także tą do wykonywania czynności prawnych. Ogólnie rzecz ujmując podstawowym warunkiem (poza odpowiednim wiekiem), jest bycie wiarygodnym gwarantem dla instytucji, do której zgłasza się pożyczkobiorca. Wymagana jest zdolność kredytowa, brak negatywnej historii w bazach dłużników oraz rejestrze BIK. Ponadto, nie można mieć zajęć komorniczych, a posiadanie innych zadłużeń, może negatywnie wpłynąć na ocenę podczas przyznania pożyczki. Z uwagi na duże zaufanie żyrantami najczęściej zostają osoby spokrewnione z pożyczkobiorcą. W zależności od wysokości i rodzaju zaciąganego zobowiązania poręczyciel może być poproszony o wykazanie swojego majątku lub obszaru jakim dysponuje, jednak dotyczy to zazwyczaj kredytu hipotecznego, opiewającego na wysokie sumy. Poświadczenie majątkowe może okazać się niepotrzebne w przypadku zwykłej pożyczki gotówkowej, przeznaczonej na mniejsze wydatki.
Prawa żyranta
Według prawa poręczyciel w transakcji jest odrębną stroną i dla niego specjalnie przygotowane są odpowiednie dokumenty. Ma on dostęp do informacji dotyczących zobowiązania takich jak np. aktualny status spłaty. W razie problemów z uregulowaniem zobowiązań na bieżąco bank zmuszony jest do niezwłocznego poinformowania poręczyciela o zaistniałej sytuacji.
Wycofanie się z poręczenia finansowania jest niemalże niemożliwe, ponieważ zazwyczaj żyrant jest jedynym zabezpieczeniem pożyczki. Niemniej jednak w wyjątkowych okolicznościach bank może przychylnie rozważyć tę prośbę, ale wyłącznie wtedy, gdy spłata kredytu, czy też pożyczki odbywa się terminowo i bez żadnych problemów.
Poręczenie wekslowe i cywilne
Aktualnie do wyboru mamy dwie formy poręczenia, takie jak wekslowe i cywilne. W tym artykule skupiamy się na tej drugiej opcji, ale warto też w kilku słowach przybliżyć, na czym polega poręczenie wekslowe. Zasadniczą różnicą jest to, że żyrant może wycofać się ze zobowiązania przed podpisaniem umowy, natomiast poręczenie wekslowe jest nieodwołalne. Dodatkowo, wierzyciel nie ma żadnego obowiązku informowania o tym, że dług nie jest na bieżąco spłacany.
Ryzyko gwaranta
Bycie żyrantem może przysporzyć wielu problemów. Dlatego, aby ich uniknąć trzeba się upewnić, czy osoba, która zaciąga dług, jest w stanie go realnie spłacić. Raczej nikt nie chce dopuścić do sytuacji, w której traci majątek, bo ktoś nie uregulował swoich zobowiązań. Dlatego decydując się na pełnienie takiej funkcji, warto podejść z dystansem do zapewnień i obietnic wnioskującego. Brak spłaty zobowiązań przez pożyczkobiorcę, a następnie przez żyranta może nieść ze sobą nieprzyjemne konsekwencję, jak utrata majątku i pogorszenie scoringu w bazie BIK, który w przyszłości może utrudnić, zaciągnięcie innego kredytu lub pożyczki przez poręczyciela.